Oaze kulture u malim mjestima
Želite dobro društvo, još bolju zabavu, sanjate o putovanju, ulaganju u sebe i prepoznavanju svoje autentičnosti. Pitate se gdje to možete naći i kamo se trebate zaputiti. Odgovor je: KUD!
Kultura i kulturna baština temelj su svakog društva i naroda. Materijalna i nematerijalna baština vrijednost je koju treba prepoznati, poštovati i potaknuti na njezinu zaštitu. Na UNESCO-ov Popis svjetske baštine uvršteno je 31 nepokretno i nematerijalno kulturno dobro. Različita društva i zajednice zadužene su za njezino očuvanje, a jedna od njih su i kulturno-umjetnička društva koja svojim djelovanjem povezuju ljude iste nacionalnosti raseljene po cijelome svijetu, predstavljaju svoje običaje, nošnje i tradiciju drugima, istodobno upoznajući druge, njihovu sadašnjost i prošlost.
Čuvari tradicije
Kulturno-umjetnička društva čuvaju tradiciju različitih dijelova Hrvatske, ali i šire. Brinu se za očuvanje materijalne i nematerijalne kulturne baštine. U Hrvatskoj postoji mnoštvo narodnih nošnji, starih kuća koje imaju novu namjenu te su često etnokuće ili muzeji u kojima se čuvaju pleteni predmeti, staro posuđe i ostali vrijedni predmeti. Iako materijalna kulturna baština ima veliku vrijednost, ono što povezuje ljude je nematerijalna kulturna baština. U udrugama kao što su KUD-ovi nasljeđe se poštuje i održava zajedništvom, pjevanjem, sviranjem i recitiranjem pjesama, kuhanjem tradicionalnih jela, plesanjem plesova, pričanjem priča…
Mladi su danas okruženi različitim oblicima tehnologije, drukčijim kulturama i običajima, no u manjim sredinama i dalje je važno nasljeđe i običaji koje su nas naučili naši roditelji, bake i djedovi. Odlascima na različite manifestacije i nastupe te raznim putovanjima mladi se upoznaju s drugim kulturama, stječu nova znanja i iskustva te nove prijatelje. Uče razne plesove i pjesme najviše iz svog kraja, ali i iz ostalih dijelova Hrvatske i dijaspore. Pobjeđuju svoj strah od javnih nastupa te pomažu drugima da učine isto.
Lasinja u Karlovačkoj županiji
KUD Antun Klasinc iz Lasinje, malog mjesta velika srca, povezuje sve naraštaje, a najviše okuplja mlade. KUD Antun Klasinc danas broji četrdesetak članova od 4 do 64 godine te djeluje u četiri sekcije. KUD-ovi svim naraštajima nude zabavu, zajedništvo, putovanja, nova znanja i iskustva, nove prijatelje… U razgovoru s mlađim članovima otkriva se da su upravo to motivi njihova dolaska u KUD. Stariji članovi ističu svoja pozitivna iskustva, prepričavaju anegdote s proba ili putovanja i prisjećaju se svojih dana iz mladosti, ali najvažnije im je očuvanje tradicije i zajedništvo svih članova društva. Oni svoja znanja prenose na mlađe naraštaje koje, kako sami kazuju, najviše privlači pjesma, ples, putovanja i nova iskustva koja im mogu biti korisna u životu. Odvajaju vrijeme za probe i nastupe iako to nije lako uz obaveze vezane za školu i poslove kojima se članovi bave, a mnogi vezani i svakodnevna putovanja u Zagreb. Voditelji malog, ali uspješnog društva daju sve od sebe kako bi članove KUD-a Antun Klasinc učinili najboljima i prenijeli nam svoje znanje.
Voditelj pjevanja i tamburaške sekcije je Matija Prigorac, a plesne Dražen Makarun. Iza njih su uspjesi s raznim društvima, a tako i s KUD-om Antun Klasinc iz Lasinje koje se može pohvaliti brojnim gostovanjima na najvažnijim smotrama u Republici Hrvatskoj, ali i nastupima u različitim dijelovima Europe. Rado se sjećaju nedavnoga gostovanja u Bugarskoj gdje su članovi prikazali svoju tradiciju, a i mnogo naučili o tamošnjoj kulturi. Uz smijeh se prisjećaju kako su se izgubili pa upoznali gradske dijelove koji mnogima ostanu neotkriveni. Kako su često stajali na putu jer im se pokvario autobus kojim su putovali, čekajući novi prijevoz ili popravak starog uvježbavali su koreografiju za nastup, jer kako kažu voditelji, vježbe nikad dosta.
Odjeća koju svi primijete
Na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu najviše im prilazile zbog nošnji koje krasi predivna crvena boja za djevojke i plava za mladiće. Oblačenje nošnje težak je, složen, ali i stresan postupak. Nervoza je na vrhuncu kad se primijeti da nedostaje dio nošnje te ga treba na neki način nadomjestiti. Oblačenje svih slojeva i uređivanje frizura, najčešće pletenica traje i do sat vremena. Najljepši je dio nošnje paculjica koja se stavlja na glavu, a krase je mnogi detalji i ukrasi koji su šivani s pažnjom i ljubavlju. Iako je u društvu više djevojaka, mladići su najčešće pokretači zabave. Jušknje, kao dio izvornog folklora, potiče sve članove na zabavu, a dečki se tu pokazuju u najboljem svjetlu. Iako ulažu mnogo truda i uvježbali su sve koreografije, na samom nastupu znali su zaboraviti ili čak u potpunosti promijeniti tekst, na svu sreću, kako kaže jedna od naših počimalja, nitko ne zna tekst, a ako i zna, upravo je čuo novi tek izmišljeni. Članovi su se znali šaliti i zbog neispravnog poda na nastupu upravo onda kada su pali penjući se uz stube ili plešući koreografiju koja im je dobro poznata. Napominju da svaka njihova greška koju oni vide, a publika možda ne prepoznaje, postaje šala koja će se pričati još neko vrijeme.
Najbolja su putovanja
U razgovoru ističu kako su na putovanjima naučili mnogo o drugim kulturama, a naši KUD-ovci mogu se pohvaliti i prijateljstvima koja ih vežu za neke nastupe i mjesta na koja se rado vraćaju. Neki stariji članovi upoznali su svoje sadašnje partnere upravo u KUD-u, pa im je česta šala da se moraju gledati doma pa još i na svim probama i nastupima. Žrtva, trud, odricanja dio su pripreme za same nastupe, ali sreća nakon nastupa je neopisiva. Mnogima je upravo nastup u kulturnim umjetničkim društvima pomogao da se riješe straha od javnog nastupa pa ohrabruju druge jer ih je iskustvo naučilo kako pomicati vlastite granice. Zajedništvo koje povezuje generacije daje ljepotu društvima kao što su KUD-ovi. Vjerujem kako u mnogim mjestima djeluju KUD-ovi te da svatko ima priliku doživjeti ono što oni pružaju. Kratkim istraživanjem možete otkriti bogatu ponudu različitih sadržaja. Najnovije vijesti nudi mrežna stranica posvećena hrvatskoj kulturnoj baštini, a mnoštvom KUD-ova impresionira popis na Wikipediji na kojem se vidi kulturna aktivnost u različitim dijelovima Hrvatske. Pronađi u svojoj
Manja mjesta još će dugo vremena brinuti o tradiciji, stariji će poučavati mlađe, putovat će i uveseljavati se međusobno, a i s članovima ostalih društava, ali najvažnije, zajedništvo će ih pratiti ne samo na nastupima i probama, već i kod drugih životnih problema u kojima će moći tražiti savjet i pomoć od osoba s kojima su se sprijateljili možda baš na nekome od nastupa.
Comments